Wynik morfologii krwi 3,5-letniego dziecka do analizy

Proszę o ocenę morfologii 3,5 latki: leukocyty 9,8 (w normie) erytrocyty 4,3 (w normie) hemoglobina 10 (poniżej) hematokryt 32 (poniżej) MCV 74 (w normie) MCH 23 (poniżej) MCHC 31,3 (poniżej) płytki krwi 329 (norma) RDW-CV 18 Pozostałych wskaźników nie wpisuję, bo są w normie. Wstępna diagnoza - anemia (żelazo na poziomie 35), ale martwi mnie właściwy poziom MCV:( Czy te wyniki mogą wskazywać na jakąś ciężką, przewlekłą chorobę? Czy wykonać dodatkowe badania czy podawać żelazo?

Wyniki badań wskazują na niedokrwistość niedobarwliwą ale dla pewności dobrze by było podać jednostki do wyników szczególnie Hemoglobina - może być wyrażona w mmol/l lub mg/dl a to dwie różne wartości. Tak samo dla żelaza (ważna jest też norma laboratoryjna ponieważ różne laboratoria oznaczają różnymi metodami). Hematokryt 32 % jest trochę niski ale w zasadzie może być. Suplementacja żelazem jak najbardziej wskazana. Przed leczeniem dobrze jest oznaczyć ferrytynę, CRP i retikulocyty oraz wykonać kontrolę stężenia retikulocytów 2-3 tygodnie po rozpoczęciu podawania żelaza. Żelazo podajemy doustnie w dawce 5-6 mg/kg mc/dobę w 2 dawkach. Preparat TYLKO farmaceutyczny (suplementy diety są równie dobre co cukierki).