Wynik MR głowy a wskazanie do cesarskiego cięcia

Witam. Moje pierwsze badanie MR glowy: W tylnej jamie czaszki w linii srodkowej widoczna jest torbiel pajeczynowki o srednicy 2,11 cm przemieszczajaca robka mozdzku ku przodowi. Pray pierwszej ciazy ten wynik wg neurologa bylmwskazaniem do cesarskiego ciecia. Potem zrobilam ponownie badanie oto wynik: W tylnym dole czaszki posrodkowo widoczna jest przestrzen plynowa wielkosci 2,5 x 1,9 cm ktora ma charakter torbieli pajeczynowki. Moje pytanie, czy ten wynik rowniez bedzie wskazaniem do cesarki?

Piotr Jurczyk

Witam. W czasie porodu, na skutek pracy mięśni brzucha dochodzi do wzrostów ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, co w obecności torbieli pajęczynówki, może powodować jej powiększenie i niepożądany wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki. Decyzja będzie należała do lekarza neurologa, ale wydaje się, że cięcie cesarskie będzie celowym wyborem. Obecność torbieli w tylnej jamie czaszki zmienia także postępowanie anestezjologa przy znieczuleniu, należy go informować o obecności torbieli, może być konieczne znieczulenie ogólne, zamiast zwykłego, "w kręgosłup". Pozdrawiam.