Wynik MR głowy - co oznacza?

"W lewym płacie potylicznym widoczna przestrzeń płynowa o wym. 19 x 7 mm - najpewniej rozbudowany róg potyliczny lewej komory bocznej - wariant rozwojowy." Mam pytanie - co to może być?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry.

Mózg ludzki jest zbudowany w taki sposób, że otacza go płyn mózgowo-rdzeniowy zawarty między pajęczynówką (jedną z opon) a samą tkanką mózgową. Również w środku mózgu znajdują się cztery komory wypełnione płynem, który ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Jeśli obieg płynu jest zaburznony, np. przez guz, to w jednej przestrzeni płynowej, np. w komorze bocznej, może nastąpić wzrost ciśnienia i wtedy taka komora się powiększa. Dlatego lekarz radiolog szuka cech powiększenia komór. W przytoczonym opisie rzeczywiście jest powiększony fragment komory bocznej tzw. róg potyliczny. Radiolog nie zauważył żadnej przyczyn powiększenia (guza, krwawienia, zmian zapalnych), tak więc najprawdopodniej przyczyną powiększenia jest wada rozwojowa (czyli powstała jeszcze w dzieciństwie). Oznacza to, że najprawdopodobniej nic złego w głowie się nie dzieje.