Wynik MR głowy - podejrzenie zakrzepicy

Witam, Lekarz neurolog zlecił mi rezonas głowy. Opis wyniku brzmi następująco: "Zmian ogniskowych w strukturach mózgu i móżdżku nie stwierdzono. Przysadka mózgowa niepowiększona. Skrzyżowanie nerwów wzrokowych nieuciśnięte. Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony. Prawidłowe przestrzenie płynowe pod komorami mózgu. Struktury złącza czaszko-szyjnego w normie. Zwolniony przepływ w zakresie zatoki poprzecznej po stronie lewej. W różniocowaniu możliwa zakrzepica?" Co to może oznaczać? Czy jeśli byłoby podejrzenie SM, widziałbym to w opisie?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy podejrzeniu stwardnienia rozsianego typowe zmiany w rezonansie magnetycznym byłyby widoczne, bez tego - postawienie rozpoznania jest praktycznie niemożliwe. Tylko nie wiem, czy badanie było wykonane z kontrastem?

Jeżeli chodzi o podejrzenie zakrzepicy w zatoce - aby wykluczyć/potwierdzić to rozpoznanie potrzebne jest dorobienie badania RM głowy z fazą żylną. Proponuję również oznaczyć D-dimery i pozostałe parametry przesiewowe z krzepnięcia krwi, co również może okazać się bardzo przydatne. W razie potwierdzenia będzie potrzebne leczenie przeciwkrzepliwe - zazwyczaj iniekcjami podskórnymi.

Tutaj znajdzie Pan artykuł na temat badań przesiewowych u dorosłych.

Serdecznie pozdrawiam!