Wynik MR kręgosłupa 44-latki do analizy
Witam mam 44 lata jestem kobietą zrobiłam mr kręgosłupa prosze mi wyjasnic wynik:zniesienie fizjologiczne lordozy lędzwiowej,odwodnienie tarczy m-k L3 L4,zmiany zwyrodnieniowe trzonów 1s wpostaci wyostrzen ich krawędzi,stozek końcowy położony na poziomie L1 bez ognisk o odmiennym sygnale bez patologi śródkanałowej,po dozylnym podaniu kontrastu bez cech wzmocnien patologicznych,ograniczenie kostne kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym wynosi ok.14mm-15mm

KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?
Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.
Witam serdecznie,
Wynik badania może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych. Ostateczne rozpoznanie należy do lekarza zlecającego badanie lub ortopedy, który na podstawie objawów, badania fizykalnego oraz badan dodatkowych postawi diagnozę i ustali dalsze postępowanie.
Pozdrawiam.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.