Wynik MR odcinka lędźwiowego 54-letniej osoby do analizy

Interpretacja badania MR odcinka lędzwiowego kręgosłupa, kobieta 54 l. Lumbalizacja trzonu kręgu S1. Kręgozmyk tylny na poziomie L5/S1 z przemieszczeniem powierzchni trzonowych o około 5mm co zwęża obydwa otwory międzykręgowe. Wielopoziomowe zmiany krążków międzykręgowych. Przepuklina TH12/L1 powodująca niewielki ucisk powierzchni brzusznej stożka rdzenia. Podwęzłowa wypuklina krążka międzykręgowego L1/2 z ograniczeniem marginesu płynowego w przedniej części kanału kręgowego.

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

na podstawie załączonego opisu można stwierdzić, że ma Pani liczne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Dalsze postępowanie zależy od pani objawów oraz wyniku badania min. neurologicznego. Lekarz nie leczy wyniku badania tylko pacjenta, czyli sam opis jest niewystarczający do podjęcia decyzji odnośnie dalszego postępowania. Zalecam konsultację neurochirurga lub ortopedy specjalizującego się w chirurgii kręgosłupa, gdyż lekarze tych dwóch specjalności zajmują się operacyjnym leczeniem kręgosłupa. Oczywiście jeśli Pani stan na to pozwala warto przed ewentualnym leczeniem operacyjnym podjąć próbę rehabilitacji, czasem potrafi dać spektakularne efekty.
Pozdrawiam, Anna Aseńko