Wynik MR odcinka szyjnego kręgosłupa
dostałam wyniki MR odcinka szyjnego kręgosłupa i czy mogłabym dostać interpretację wyniku ponieważ byłam u ortopedy cały czas ale teraz nie wiem czy nie muszę zmienić lekarza.Wynik brzmi nast. "Badanie MR kręgosłupa w odcinku C1-Th3 wykazuje zniesienie lordozy szyjnej. Na poziomach C3-5 dokanałowe uwypuklenia krążków międzykręgowych przylegające do worka oponowego. NA poziomach C5-Th1 dokanałowe wypukliny krążków międzykręgowych z umiarkowanym uciskiem worka oponowego. Rdzeń kręgowy bez zmian."

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania
a jakie są objawy?ewentualnie proszę udac się do lekarza neurochirurga.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne