Wynik na toksoplazmozę u 38-latki

mam 38 lat i jestem w 15 tyg c wynik na tokso jest IgG 14;0 dodatni IgM 0;07- lekerz powiedział że to przebyta tokso ale i tak to nie daje mi spokoju Jest to moja 3 ciąża ostatni raz rodziłam 13 lat temu ale przeżywam jak to by była pierwsza ciąża martwię się tym czy wszystko będzie w pożądku i czy dzidziuś będziezdrowy Z gury dziękuje za porade i pozdrawiam

Witam serdecznie. Nie ma Pani powodów do niepokoju. Obecność przeciwciała IgG przy braku lub minimalnej ilości IgM świadczy o tym, że przebyła Pani zakażenie w przeszłości lub organizm zetknął się z pierwotniakiem Toksoplasna gondi, którego wyeliminował. W tej sytuacji nie ma Pani możliwości powtórnego zakażenia się toksoplazmozą, ponieważ jest Pani na nią odporna (o czym świadczy poziom przeciwciał ochronnych IgG). Powinna Pani również wiedzieć, że matka może zarazić swoje dziecko w ciąży tylko w sytuacji pierwotnego zakażenia (tj. wtedy gdy IgM są dodatnie, a IgG ujemne).