Wynik obciążenia glukozą i stan po operacji guzów tarczycy

Witam mam 28 lat wzrost 175cm waga 85kg, od pół roku zmagam się dodatkowymi kilogramami, przyjmuje eutyrox 25 mg, jestem po operacji guzów tarczycy(2011), które zostały usunięte z tzw. zdrowym marginesem. Z ciekawości poddałam się badaniu obciążenia glukoza 75g moje wyniki: na czczo 107 mg/wart.ref.65-99mg, po 60 min. 120 mg, po 120min 90 mg. Co mogą oznaczać wyniki? Czułam się bardzo źle podczas picia glukozy i pół dnia po także. Proszę o odpowiedź

Witam Panią,

Wyniki testu wskazują na nieprawidłową glikemię na czczo, a więc jest Pani zagrożona rozwojem cukrzycy w przyszłości, dlatego już teraz warto temu zapobiec dbając o prawidłową masę ciała, właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną. Proponowalbym również oznaczenie stężenie glukozy i insuliny rano na czczo i wyliczenia współczynnika HOMA-IR - być może ma Pani insulinooporność. W razie czego proszę z wynikami zgłosić się do lekarza, powinien Pani pomóc.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz