Wynik poziomu cukru na czczo

Witam! poziom cukru na czczo 100do 120 czasem zdarza się 140 raz było 71 po próbie glukozy miałem 216 lekarz przepisał mi glukophage850 rano i wieczorem na razie nie biorę robię pomiary często,czy ten lek reguluje poziom cukru czy tylko obniża,czy prawidłowych wynikach trzeba go brać zawsze ? mam 65 lat i nadwagę

Dzień dobry,

Jeśli w teście obciążenie glukozą wyszło Panu po 2 h > 200 mg%., to rozpoznajemy cukrzycę. Na czczo obecnym kryterium rozpoznania jest stężenie glukozy (krew żylna) >=126 mg/dl - potwierdzone 2 x. Z uwagi na rozpoznanie i nadwagę, proponowałbym branie leku. Dzięki temu uniknie Pan powikłań. Metformina (Glucophage) jest lekiem antyhiperglikemicznym, a więc będzie zabezpieczała Pana przed zbyt wysokimi poziomami cukru we krwi, a więc i powikłaniami związanymi z cukrzycą. Proszę przyjmować lek tak jak zalecił lekarza i mierzyć glikemię na czczo i 2 h po głównych posiłkach. Jeśli zmini Pan tryb życia (aktywność, dieta + redukcja masy ciała), to jest szansa na redukcję dawki leku lub nawet czasowe jego odstawienie. W swojej praktyce mam kilku Pacjentów, którzy po wprowadzeniu zasad zdrowego życia i redukcji masy ciała odstawili leki i glikemie mają jak osoby zdrowe - jest to tzw. "leczenie behawioralne". Jednak w takich przypadkach należy się systematycznie kontrolować, a w przypadku zbyt wysokich wartości cukru, czy na czczo, czy po posiłkach powrócić do leczenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy