Wynik poziomu żelaza 20-latki

Witam, odebrałam dziś wyniki żelaza: 11,3 (zakres referencyjny 5,8-34,5). Czy powinnam się martwić?

Witam Panią,
Izolowany pomiar stężenia żelaza jest niewłaściwy.Niski poziom żelaza w osoczu krwi nie świadczy o jego niedoborze. Najważniejszą metodą analityczną oceny gospodarki żelazowej jest pomiar ferrytyny.Jej niedobór pozwala na rozpoznanie zmniejszenia puli magazynowej żelaza( tzw niedobór utajony),zanim obserwujemy objawy niedokrwistości.