Wynik prolaktyny po obciążeniu

Jak rozumieć wyniki badań na poziom prolaktyny: pierwszy wynik 8,63 ng/ml, a po obciążeniu 224,92 ng/ml. Co może powodować taki skok - poza stresem?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie stężenia prolaktyny po obciążeniu wykonuje się w celu rozróżnienia prolaktynemii czynnościowej od organicznej (np. gruczolak przysadki).

W Pani przypadku występuje ta pierwsza postać choroby (gruczolak nie dałby tak dużego skoku stężenia prolaktyny po obciążeniu). Hiperprolaktynemia czynnościowa polega na reakcji nadmiernego wydzielania prolaktyny przez przysadkę w odpowiedzi na bodźce, pod wpływem których fizjologicznie rośnie stężenie tego hormonu (jednak w mniejszych ilościach). Stężenie prolaktyny fizjologicznie wzrasta podczas stresu, snu, stymulacji brodawek, stosunków płciowych, ciąży, okresu karmienia piersią.

W hiperprolaktynemii czynnościowej za główny bodziec do wydzielania nadmiaru prolaktyny uznaje się stres.