Analiza wyniku badania kręgosłupa metodą rezonansu magnetycznego

Wynik rezonansu odcinka C. Proszę o ocenę jego stanu. Spłycona lordoza szyjna z tendencją do ustawienia kyfotycznego poniżej C3. Krążki międzykręgowe C2 - c7 w różnym stopniu obniżone o cechach dehydratacji, najbardziej nasilone w odcinku C4-C7. Płytki graniczne trzonowatym odcinku sklerotyczne z osteofytozą dokanałową i dootowrowa na poziomie C7. Pogrubiałe więzadło podłużne tylne w odcinku C4-C7. Całkowite zniesienie przedniej przestrzeni płynowej przedrdzeniowej z impresja rdzenia kręgowego w tym odcinku. C5-C6 centralna PJM z przerwaniem pierścienia włóknistego i impresja worka oponowego.

Spłycona lordoza szyjna z tendencją do ustawienia kyfotycznego ponizej C3. -To skrzywienie kręgosłupa odcinka szyjnego w drugą stronę niż ustawienie fizjologiczne, czyli z wybrzuszeniem do tyłu (garb), a nie jak powinno być naturalnie do przodu. Taki stan powstaje w przypadku nadmiernego przeciążenia kręgosłupa. Krążki międzykręgowe C2-C7 w rożnym stopniu obniżone o cechach dehydratacji, najbardziej nasilone w odcinku C4-C7. - Oznacza spłaszczenie i odwodnienie krążków międzykręgowych (dysków) zwłaszcza między kręgami 4 a 7. Płytki graniczne trzonów, w tym odcinku sklerotyczne z osteofytozą dokanałową i dootworowa na poziomie C7. - Brzegi kręgów zmienione przez nadmierne uwapnienie z wystającymi kostnymi zgrubieniami w stronę kanału kręgowego oraz otworów kręgowych, którymi biegną korzenie nerwowe. Pogrubiałe więzadło podłużne tylne w odcinku C4-C7. - Oznacza zgrubienie na odcinku od 4 do 7 kręgu zapewne na podłożu przewlekłego stanu zapalnego pasma łącznotkankowego biegnącego po tylnej części kręgosłupa. Całkowite zniesienie przedniej przestrzeni płynowej przedrdzeniowej z impresją rdzenia kręgowego w tym odcinku. - Oznacza zanik przestrzeni płynowej między radzeniem kręgowym a oponą twardą z uciskiem na rdzeń kręgowy. C5-C6 centralna PJM z przerwaniem pierścienia włóknistego i impresja worka oponowego. - To przepuklina jądra miażdżystego (centralnej części krążka międzykręgowego - dysku) wypuklająca się pośrodkowo, z uszkodzeniem pierścienia włóknistego (otoczki krążka międzykręgowego) w zakresie kręgu 5 i 6. Stan odcinka szyjnego kręgosłupa nie jest zadowalający. Jeśli związane są z tym stanem silne dolegliwości bólowe lub wypadowe neurologiczne (niedowłady, osłabienie mięśni, drętwienia) możliwe, że konieczne okaże się leczenie operacyjne głównie przepukliny jądra miażdżystego na poziomie 5-6. Na pewno radziłbym w tej sprawie jeszcze skonsultować się z neurochirurgiem oprócz oczywiście konsultacji neurologicznej.