Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 1 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik rezonansu magnetycznego a konieczność zabiegu operacyjnego

Witam, pytanie odnośnie rezonansu magnetycznego. Czy konieczna będzie operacja? Na wysokości L3 L4 obecna jest podwięzadłowa okrężna pjm krążka miedzykręgowego 20% zajmująca szerokość kanału kręgowego i modelująca korzenie nerwowe L4. Na poziomie L2-L3 i L4-L5 widoczne sa okreżne wypukliny krążków między kręgowych modelujące więzadło podłużne tylne kręgosłupa. Dehydrytacja krążków miedzykregowych L3-L4, L4-L5 i L5-S1, zmiany tworcze tkanki kostnej, kr. trzonow kr. ledziowych i kr. S1. Pjm L3-L4
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Wynik świadczy o chorobie krążka międzykręgowego czyli dyskopatii. Metod leczenia jest wiele. Decyzja o sposobie leczenia i ewentualnie o konieczności zabiegu chirurgicznego należy do neurochirurga.

Pozdrawiam.

0

Nie leczy się wyniku a pacjenta. Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną. W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości. Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych. W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu. W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg. Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS . Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety