Wynik rezonansu magnetycznego a konieczność zabiegu operacyjnego
Witam, pytanie odnośnie rezonansu magnetycznego. Czy konieczna będzie operacja? Na wysokości L3 L4 obecna jest podwięzadłowa okrężna pjm krążka miedzykręgowego 20% zajmująca szerokość kanału kręgowego i modelująca korzenie nerwowe L4. Na poziomie L2-L3 i L4-L5 widoczne sa okreżne wypukliny krążków między kręgowych modelujące więzadło podłużne tylne kręgosłupa. Dehydrytacja krążków miedzykregowych L3-L4, L4-L5 i L5-S1, zmiany tworcze tkanki kostnej, kr. trzonow kr. ledziowych i kr. S1. Pjm L3-L4

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu
Udar - kiedy wezwać karetkę?
P { margin-bottom: 0.21cm; } Jednostronna bezwładność, drętwienie kończyn, niewyraźne mówienie i problemy ze zrozumieniem mowy, ostry ból głowy ? to objawy udaru mózgu. Istnieje kilka objawów poprzedzających udar, będącymi sygnałami ostrzegawczymi.
Witam serdecznie,
Wynik świadczy o chorobie krążka międzykręgowego czyli dyskopatii. Metod leczenia jest wiele. Decyzja o sposobie leczenia i ewentualnie o konieczności zabiegu chirurgicznego należy do neurochirurga.
Pozdrawiam.
Nie leczy się wyniku a pacjenta.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.