Wynik rezonansu magnetycznego i widoczne zwyrodnienie kręgosłupa

Czy mogę prosić o wytłumaczenie wyniku rezonansu: Skrócenie(hipoplazja)w wymiarze a-p segmentu S1 (2.7cm).Wymiar a-p trzonu L5 wymiar 3cm.Na poziomie L5/S1 widoczne jest zwyrodnieniowe obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zależnych krążka międzykręgowego (m/k)oraz pośrodkowo-prawoboczna wypuklina modelująca prawy korzeń S1. W odcinku L3-S1 stwierdza się zmiany zwyrodnieniowo-przerostowe stawów m/k,umiarkowanie zwężające otwory m/k bez ucisku nerwów rdzeniowych.

Aleksander Ropielewski

Wynik opisuje zmiany zwyrodnieniowe oraz dykopatię. W wyniku tych zmian zmniejszona jest przestrzeń w której znajdują się nerwy rdzeniowe. W przypadku narastania zmian moga one powodować ucisk na nerwy mogące dawać dolegliwości bólowe odcinkka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa.