Wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa u 32-letniej osoby
Witam. Mam 32lata i dostalam wynik z rezonansu magnetycznego. Czy moglby mi ktos pomoc to przetlumaczyc?: Na poziomie L5/S1 obnizenie wysokosci przestrzeni mk spowodowane dehydratacja krazka mk oraz jego wypuklina z centralna pjm (4×13×4mm) modelujaca worek oponowy i korzenie lewego n.rdzeniowego S1 w zachylku bocznym kanalu kregowego, niepowodujaca iatotnego zwezenia otworow mk. Pozdrawiam Magda

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania
Konieczne jest zestawienie powyższego badania z bezpośrednim badaniem lekarskim oraz występujących objawow. Proponuje udac sie domlekarza zlecającego powyzsze badanie.
Badanie obrazowe jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup,tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne