Wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa u 59-latki

witam, proszę o odp czy są podstawy do niepokoju opis wyniku rezonansu: spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej zmiany zwyrodnieniowo-zniekształcające min. pod postacią osteofitozy krawędziowej na trzonach kręgów i w stawach międzykręgowych o niewielkim stopniu nasilenia, zniekształcenie wyrostków kolczystych C3, C4.Obniżenie wysokości i dehydracja krążka międzykręgowego C3-C4. Na tym poziomie uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging zwężającego oba otwory korzeniowe cdn

Sam wynik badania obrazowego w przypadku kręgosłupa najczęściej nie jest i nie powinien być podstawą do niepokoju, chyba ze widoczne są zmiany sugerujące poważne patologie, np. złamanie.
Zmiany zwyrodnieniowe układu kostnego i degeneracja krążków międzykręgowych wcale nie muszą oznaczać występowania poważnych dolegliwości bólowych. Czasem wręcz jest tak, że nic nie boli...
Dużo ważniejsze są objawy odczuwane przez pacjenta.
W tym przypadku badanie to powinno być uzupełnione o szczegółowy wywiad oraz badanie mechaniczne kręgosłupa.
Zachęcam do wizyty u doświadczonego fizjoterapeuty, np. certyfikowanego terapeuty metody McKenziego.