Wynik RTG kręgosłupa 24-letniej osoby do interpretacji
Wtam, proszę o interpretacje RTG kręgosłupa piersiowego AP i bok, wykonanego z powodu bólu pleców: Skrzywienie esowate. Minimalne wyostrzenia na krawędziach przednich niektórych trzonów.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Trening na zdrowy kręgosłup
Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.
Witam,
opis odpowiada skrzywieniu kręgosłupa ze zmianami, najprawdopodobniej, zwyrodnieniowymi - opis RTG niewiele wniesie bez informacji dodatkowych, np. ile lat ma osoba, której wykonano RTG.
Nie leczymy opisu badania tylko Pacjenta. Badanie jest dodatkiem ułatwiającym podjęcie ostatecznej decyzji terapeutycznej.
Takie zdjęcie należy obejrzeć i ocenić nasilenie zmian. Zakładam, że zostało zlecone z powodu wystąpienia dolegliwości bólowych.
Należy uzupełnić obraz całości o rzetelny wywiad, badanie fizykalne i dopiero wtedy wykonuje się ukierunkowane badania obrazowe.