Wynik RTG kręgosłupa 37-latki do analizy

Dzień Dobry. Potrzebuję tłumaczenia opisu rtg kręgosłupa. Asymetryczne przewężenie szczeliny międzykręgowej na poziomie L3-L4 z podchrzęstną sklerotyzacją w obrębie blaszek granicznych sąsiednich trzonów, z osteosklerotyczną przebudową struktury kostnej w wyrostkach stawowych górnych i dolnych sąsiednich trzonów. Androza w przebigu ostrej dyskopatii. Cechy stenozy kanału kręgowego. Sydesmofitoza na krawędziach trzonów. Retrolisteza na poziomie L5-S1. Lewoboczna skolioza lędźwiowa.

Szanowna Pani,
Badanie rtg jak kazde badanie jest badaniem dodatkowym, ktorego interpretacja w oderwaniu od obrazu klinicznego, czyli tego co mowi i czuje pacjent i co lekarz moze zbadac, nie ma sensu.

Witam serdecznie,

Przedstawiony opis charakteryzuje zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego z przemieszczeniem trzonu L5 ku tyłowi względem pierwszego segmentu kości krzyżowej (retrolisteza). Nie jest jednak określone, jak duże jest to przemieszczenie, najprawdopodobniej niewielkie, skoro nie została podana jego wartość. Skolioza oznacza skrzywienie boczne kręgosłupa. Stenoza to zwężenie. Przy dolegliwościach bólowych, zaburzeniach czucia, osłabieniu siły mięśniowej wskazane jest uzupełnienie diagnostyki o badanie MR kręgosłupa lędźwiowego.

dr n. med. Joanna Urbanowska
specjalista neurochirurg
www.joannaurbanowska.pl