Wynik RTG kręgosłupa piersiowego u 33-latki

RTG kręgosłup piersiowy ap i bok. Kyfoza piersiowa nieznacznie pogłębiona.Widoczna jest również nieznaczna skolioza lewowypukła mierząca kilka stopni.Trzony kręgów w środkowym odcinku kręgosłupa Th nieznacznie obniżone w odcinkach przednich bez złamań.Drobne zmiany zwyrodnieniowe pod postacią sklerotyzacji blaszek granicznych oraz drobnych osteofitów.Nasady łuków zachowane. Co to wszystko oznacza? Proszę o poradę.Dziękuję.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
U Pani/Pana kręgosłup jest wygięty na bok (skolioza o małym stopniu zaawansowania), po drugie - prawidłowa krzywizna ( kifoza piersiowa) jest pogłębiona-co trochę wpływa na kształt trzonów kręgowych (są nieznacznie obniżone w odcinkach przednich). To wszystko sprawia, że stawy kręgosłupa są przeciążone i postępuje zwyrodnienie- w Pani/Pana przypadku na razie jest to niewielki stopień zaawansowania. Pozdrawiam