Wynik RTG kręgosłupa u 27-latka

Witam. Mam na imie Przemek. Mam 27 lat. Prosze o interpretacje mojego rtg: - Zaburzenia asymilacji L-S - 6 kregow ledzwiowych z wytworzeniem tarczy m/k na poz. s1/sS - Splycenie lordozy ledzwiowej, z lewowypukla skolioza - Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe, takze w stawach miedzykregowych, nieco bardziej zaznaczone na poz L5-L6 - Dyskopatia? L5-L6 - Poza tym wysokosc trzonow i tarcz zachowana

Witam,

sama interpretacja wyników niestety nie jest pełnym obrazem stanu pacjenta. Interpretacja powinna być poprzedzona wywiadem oraz badaniem funkcjonalnym.
Sam wynik RTG sugeruje zmiany w kręgosłupie ale nie wiadomo z czego to wynika (jest wiele opcji).

Na pewno może Pan czuć się wyróżniony, jako że posiada Pan więcej kręgów lędźwiowych niż większość populacji.
Spłycenie lordozy może ale nie musi być powiązane ze skoliozą.
Skolioza w tym wieku może być trudna do korekcji o ile możliwa ale należy monitorować jej przebieg czy jest stabilna. Jeśli zacznie się pogłębiać to musi Pan zareagować konsultując się ze specjalistą osobiście.

Reszta jest sygnałem, że coś się dzieje ale taki opis często występuje u osób nie zgłaszających problemów.

pozdrawiam serdecznie,
Konrad Skrzat

Ma Pan pewną anomalię - ostatni krąg lędźwiowy L6 zazwyczaj jest pierwszą częścią kości krzyżowej a u Pan jest dodatkowym kręgiem lędźwiowym. Jest Pan mniej odporny na obciążenia siłowe, poza tym nie stanowi to problemu.
Pozdrawiam, Paweł Czarnocki