Wynik RTG nosogardła 5-latka

Witam. Z wyniku rtg nosogardła 5-letniego synka wynika : Poszerzenie górnej przestrzeni przygradłowej. Trzeci migdałek w wymiarze gorno-dolnym ok 20mm. Szerokość światła nosogardła w miejscu najwęższym wynosi ok 6mm. Destrukcji kostnej stropu nosogardła nie stwierdza się. Czy wynik wskazuje na potrzebe usuniecia migdalka czy bedzie potrzebna jeszcze fiberoskopia? Mamy skierowanie do szpitala a chciałam uniknąc tego badania. Dziękuję

Światło nosogardła 6 mm to wystarczająca przestrzeń do prawidłowego oddychania w okresie zdrowia. Oczywiście w trakcie choroby gardła migdałek trzeci ulega powiększeniu i mogą pojawić się trudności w oddychaniu przez nos. Nie wyniki badań decydują o konieczności adenotomii ale dzienny i nocny tryb oddychania dziecka oraz ewentualny niedosłuch. Jeżeli w okresie zdrowia dziecko oddycha w nocy noskiem i ma prawidłowy słuch to nie ma wskazań do usuwania trzeciego migdałka,