Wynik RTG płuc a astma

Witam Zaczęłam leczyć się na objawy astmy lub alergii. Nie palę od 3,5 roku, wcześniej przez kilka lat ok. 10-15 papierosów dziennie. Wykonane RTG płuc wykazało: "w polu środkowym płuca prawego pasemkowate zacienienie z guzkiem 5mm -bliznowate? pozapalne? Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych. Przepona i kąty p-ż wolne. Sylwetka serca niepowiększona". Czy przyczyny można dopatrywać się w astmie? Jak interpretować zacienienie z guzkiem? Czekam na wizytę u lekarza. Będę wdzięczna za opinię.

Aleksander Ropielewski

Pasmowate zacienienie to zwykle obraz zmiany pozapalnej, który nie budzi niepokoju w przypadku braku objawów. Guzek może mieć różne przyczyny i wymaga oceny zdjęcia RTG i ew. dodatkowych badań.