Wynik testu w kierunku RF

Witam zostałąm skierowana na badanie Reumatoidalne RF przez chirurga . WYnik to 114 umol przy czym norma to 14 mam 59 lat prosze o pomoc

Lek. Katarzyna Szymczak

Na podstawie jednego wyniku badania nie da się postawić diagnozy. Nie napisała Pani czy ma jakieś objawy? czemu badanie zostało wykonane? Czynnik reumatoidalny może wskazywać na RZS, ale może występować także w chorobach automimmunologicznych (toczeń, twardzina), sarkoidozie przy infekcji czy u osób zupełnie zdrowych.
Pozdrawiam