Wynik TK głowy

Witam. Odebrałam dzisiaj wynik TK głowy mojego 73-letniego ojca. Proszę o informację, czy niżej opisany wynik i zmiany w nim opisane są w granicach normy według wieku ojca, czy wskazują ewentualnie jakieś zmiany chorobowe. "Poszerzenie przestrzeni płynowych przymózgowych na tle zanikowym. Układ komorowy nadnamiotowy zanikowo poszerzony, nieprzemieszczony - komora boczna prawa dyskretnie węższa w porównaniu ze stroną przeciwległą. Komora IV prawidłowa. Obniżenie gęstości tkankowej substancji białej wokół komór bocznych z licznymi, drobnymi hypodensyjnymi ogniskami o wyglądzie zmian degeneracyjnych naczyniopochodnych. Zmiany o tym samym charakterze widoczne są rónieżw obszarze jąder podkorowych, szczególnie po stronie prawej. Nie stwierdza się świeżo wynaczynionej krwi śródczaszkowo, ogniskowego gromadzenia środka kontrastowego. T. kręgowa prawa w odcinku wewnątrzczaszkowym hypoplastyczna, t. kręgowo-podstawna od strony lewej o zachowanym przepływie,wydłużona,wpukla się w obręb prawego kąta mostowo-móżdżkowego. Widoczny układ kostny bez cech patologicznej destrukcji."
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie napisała Pani, niestety, z jakiego powodu było wykonywane badanie obrazowe głowy i czy Pani ojciec ma jakieś objawy neurologiczne.

Poszerzenie układu komorowego na tle zanikowym można uznać za zmianę typową dla wieku, choć przydałoby się zwrócić uwagę w przyszłości, czy wspomniana asymetria ulega pogłębieniu. Degeneracja naczyniopochodna nie jest normą, ale jest zjawiskiem częstym u ludzi w starszym wieku. Są to mikrozawały, które w zależności od lokalizacji mogą być nieme klinicznie lub dawać objawy neurologiczne.

Opisane zmiany naczyniowe nie wymagają interwencji zabiegowej - mogą natomiast predysponować do niektórych stanów związanych z przejściowym zmniejszeniem przepływu krwi, np. w połączeniu ze zmianami zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego.

Dalsze postępowanie zależy przede wszystkim od obrazu klinicznego, dlatego proszę wynik skonsultować z lekarzem zlecającym badanie.

Serdecznie pozdrawiam!