Wynik TK głowy 47-latka

TK głowy... układ komorowy nadmiotowy asymetryczny /wydłużony róg potyliczny komory lewej bocznej/ ..... pojedyncze uwapnione blaszki miażdzycowe w obrębie wewnątrzczaszkowych odcinków tętnic jak to rozumieć??

Magdalena Mroczek

NAjlepiej skonsultować się z neurologiem lub lekarzem zlecającym badanie. Będzie mógł odnieść ten wynik do stanu klinicznego.

Aleksander Ropielewski

Przyczyny asymetrycznego układu komorowego mogą być różne i jeżeli nie są powodowane zmianami rozrostowymi to zwykle wynikają ze zmian wrodzonych i nie są groźne (zaznaczam, że piszę to nie mając możliwości oceny obrazu TK). Blaszki miażdżycowe są wynikiem miażdżycy naczyń i mogą doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu - konieczna jest konsultacja z kardiologiem i leczenie miażdżycy oraz ocena profilu ryzyka naczyniowego.