Wynik USG piersi

Witam! Proszę o interpretację usg piersi, mam 28 lat i dopiero za dwa tygodnie wizytę u lekarza. Piersi o utkaniu gruczołowo- tłuszczowym. W piersi prawej: na godz. 3 guzek hipoechogenny, dość gładko ograniczony z drobnymi zwapieniami wlk. 12x6 mm, na godz. 9 przybrodawkowo torbiel wielokomorowa wlk. 10x3 mm. W piersi lewej: obwodowo na godz. 2/3 torbile wielokomorowa wlk. 11 mm, w jej sąsiedztwie nieco wyżej guzek hipoechogenny wlk.14 mm, na godz. 3/4 guzek hipoechogenny z drobnymi przestrzeniami płynowymi wlk. 12 mm, na godz. 7 torbiel wlk. 4 mm. Węzły chłonne pachowe niepowiększone. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

28 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Zmiany w piersiach należy z pewnością obserwować (USG, badanie przez lekarza co 6 miesięcy). Należy zastanowić się także nad biopsją dwóch opisywanych torbieli wielokomorowych. Z jednej strony, jest Pani młodą osobą, gdzie ryzyko nowotworu złośliwego jest stosunkowo niskie (chyba, że w rodzinie były zachorowania na raka piersi), ale z drugiej, torbiel wielokomorowa stwarza większe zagrożenie przemianą złośliwą, a więc trzeba to zweryfikować przez ocenę cytologiczną.

Uważam, że należałoby także pokusić się o oznaczenie poziomu hormonów płciowych (estradiol, progesteron, prolaktyna), aby wykluczyć zaburzenia hormonalne jako przyczynę zmian w piersiach.

Pozdrawiam serdecznie