Wynik USG piersi i oczekawanie na biopsję

Czekam na biopsję cienko i gruboigłową. Po badaniu USG otrzymałam informację: rozpoznanie BIRADS 4. P.prawa g. 1 zmiana guzowata z obrzękiem 22x16 mm, powyżej słabiej hypoech,nier.obszar 32x21 mm - 2 ognisko? p.dół pachwowy kilka hypo.w.chłonnych do 12 mm. Bardzo się niepokoję czy to świadczy o nowotworze piersi. Czy czeka mnie amputacja piersi? Błagam o podpowiedź

Badanie USG piersi jest tylko badaniem dodatkowym - nie jest to diagnoza. Na podstawie USG można oceniać zmiany w piersiach. Poza opisem (morfologia, wielkość zmiany), w podsumowaniu podaje się klasyfikację BIRADS - jest to "drogowskaz" dla lekarza klinicysty (np. tego który kierował na USG) i "podpowiada", czy nie trzeba nic robić, czy trzeba powtarzać USG, czy raczej wykonać biopsję. W Pani przypadku obecny kierunek działań to biopsja zmiany opisanej w USG. W wyniku biopsji lekarz uzyskuje fragment tkanki ze zmiany. Ta tkanka będzie badana pod mikroskopem - badanie histologiczne, i dopiero wtedy można mówić o rozpoznaniu, a więc, czy trzeba leczyć, jeżeli tak to jak, etc. Na razie trzeba w spokoju przyjąć sugerowaną taktykę diagnostyczną.