Wynik USG tarczycy 21-letniego mężczyzny do analizy

Witam. Ostatnio miałem robione USG tarczycy i wyszło, że prawy płat ma objętość 9,9 ccm, a lewy 5,1 ccm. Czy te wyniki sa prawidłowe? Dodam, że TSH wynosi 4,5.

Dzień dobry,

Platy tarczycy są często niesymetryczne, choć różnice między płatami zazwyczaj nie są tak duże. Całkowita objętość Pana tarczycy wynosi 15 ml, a więc mieści się w zakresie wartości prawidłowych - u mężczyzn wole tarczycy rozpoznaje się przy objętoci gruczołu > 25 ml, zaś u kobiet > 20 ml. TSH jak na Pana wiek nieco za wysokie, ale jeśli się Pan dobrze czuje, to nie ma wskazań do suplementacji L-tyroksyną. Warto za ok. 3 mies. powtórzyć usg u innego lekarza celem kontroli. W razie wątpliwości proszę udać się do endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz