Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 9 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wynik USG tarczycy 29-letniej osoby do analizy

Witam, Wykonałam dziś USG tarczycy. Wynik: Prawy płat tarczycy o wym. ok. 16x17x39 mm, lewy ok. 19x20x40 mm. Cieśn w normie. Miąższ tarczycy o niejednorodnej echogeniczności -gł w zakresie płata lewego rozległym obszarem niejednorodnie hypoechogenicznym. Po stronie prawej dwa nieostro ograniczone ogniska hypo po ok. 4-5 mm. Unaczynienie miąższu w normia. Obustronne widoczne węzły chłonne - do ok. 12 mm po stronie lewej. Czy powinnam się martwić, co wskazują te wyniki????
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Dobry wieczór,

Obraz usg może sugerować autoimmunologiczne zapalenie tarczycy , np. chorobę Hashimoto. Proszę oznaczyć sobie TSH, fT3, fT4, antyTPO i aTG, a z wynikami udać się do lekarza. Ogniska hipoechogeniczne wielkości 4-5 mm nie powinny raczej budzić Pani obaw i są zbyt małe, aby można było wykonać BACC, zalecana jest obserwacja i kontrolne usg za ok. 3 miesięcy - z uwagi na powiększone węzły chłonne, które zapewne mają charakter odczynowy, choć tego Pani w opisie nie podaje, a ważna jest morfologia węzłów, której pewnie w opisie niestety nie uwzględniono.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety