Wynik USG tarczycy 29-letniej osoby do analizy

Witam, Wykonałam dziś USG tarczycy. Wynik: Prawy płat tarczycy o wym. ok. 16x17x39 mm, lewy ok. 19x20x40 mm. Cieśn w normie. Miąższ tarczycy o niejednorodnej echogeniczności -gł w zakresie płata lewego rozległym obszarem niejednorodnie hypoechogenicznym. Po stronie prawej dwa nieostro ograniczone ogniska hypo po ok. 4-5 mm. Unaczynienie miąższu w normia. Obustronne widoczne węzły chłonne - do ok. 12 mm po stronie lewej. Czy powinnam się martwić, co wskazują te wyniki????

Dobry wieczór,

Obraz usg może sugerować autoimmunologiczne zapalenie tarczycy , np. chorobę Hashimoto. Proszę oznaczyć sobie TSH, fT3, fT4, antyTPO i aTG, a z wynikami udać się do lekarza. Ogniska hipoechogeniczne wielkości 4-5 mm nie powinny raczej budzić Pani obaw i są zbyt małe, aby można było wykonać BACC, zalecana jest obserwacja i kontrolne usg za ok. 3 miesięcy - z uwagi na powiększone węzły chłonne, które zapewne mają charakter odczynowy, choć tego Pani w opisie nie podaje, a ważna jest morfologia węzłów, której pewnie w opisie niestety nie uwzględniono.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz