Wynik USG tarczycy a oponka na szyi

Witam, w roku 2012 miałam robione USG tarczycy. otrzymałam taki opis badania : "cieśń tarczycy szer.4mm. płat prawy o wym. 17x13x44. płat lewy o wym. 16x20x42. miąższ tarczycy o jednorodnej echogeniczności. przestrzeń okołonaczyniowa bz. czy z wiekiem te wymiary mogą uledz zmianie ? warto powtórzyć USG, tym razem również z badaniem krwi.? dodam, że moje podejrzenia są związane z "oponką" na szyi. wiele osób pyta czy wszystko jest w porzadku z moją tarczycą widząc jaką mam szyję. pozdrawiam Marta

Witam Panią,

Jeśli wymiary zostały prawidłowo zmierzone, to nie ma Pani powiększonej tarczycy. Objętość gruczołu jest prawidłowa i wynosi:
wymiary i objętość prawego płata: 17 mm x 13 mm x 44 mm → 4.862 ml
wymiary i objętość lewego płata: 16 mm x 20 mm x 42 mm → 6.72 ml
Objętość całej tarczycy: 11.582 ml. Norma dla kobiet to 20 ml.
Czy ta oponka, to nie jest przypadkiem tkanka tłuszczowa? Jeśli Pani ma wątpliwości można powtórzyć usg u innego lekarza i oznaczyć sobie przesiewowo TSH we krwi rano na czczo.