Wynik usg tarczycy - proszę o interpretację

Mam 53 lata - kobieta. Podczas badania doppler tt szyjnych przypadkowo wykryto u mnie pojedyncze zmiany ogniskowe w tarczycy, stąd powstało wskazanie do wykonania usg tego gruczołu. A oto wynik: "Prawy płat tarczycy o wym. 15x13x40 mm z litym guzkiem śr. 5 mm. Lewy płat o wym. 12,5x14x37 mm z widocznymi trzema litymi guzkami śr. 5 mm, 4,5 mm i 4 mm, na obwodzie których widoczne są mikrozwapnienia. Cieśń gr. 1,3 mm z widocznym litym guzkiem śr. 3 mm. Powiększonych węzłów chłonnych szyi nie dostrzega się." Wynik TSH – 1,27. Nie wiem, czy ma to związek z tarczycą – zazwyczaj miałam lekkie niedociśnienie, natomiast ostatnio leczę się z powodu nadciśnienia. Poza tym ogólnie czuję się dobrze. Co oznacza mój wynik? Czy mam powody do niepokoju? Wizytę u endokrynologa będę miała dopiero na koniec lipca – czy mogę do tego czasu spokojnie czekać?

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Wskazane jest przyspieszenie wizyty u endokrynologa. Opis badania usg jest niestety mało precyzyjny - nie wspomniano o niektórych cechach stwierdzanych guzków, jednak taki wynik jest wskazaniem do biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej guzków (BAC). Konieczne może się okazać wykonanie dwóch biopsji, ponieważ w przypadku istnienia kilku guzków należy pobrać materiał z więcej niż jednego z nich. Dokładniejszej oceny Pani sytuacji dokona endokrynolog po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, zbadaniu Pani oraz zapoznaniu się z wynikami wykonanych dotąd badań. Na tej podstawie zaleci kolejność dalszego postępowania.

Doradzam nie czekać na zaplanowaną wizytę, a dołożyć wszelkich starań, by ją przyspieszyć.

Pozdrawiam