Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Pana wynik jest powyżej normy (leukocytoza) jednak nie musi to oznaczać, że jest Pan chory. Zależy od tego jaki rodzaj krwinek białych powoduje leukocytozę . Najczęściej spowodowane jest to nadmiarem neutrofili, których poziom rośnie w sytuacji stresu, bólu czy chociażby po obfitym posiłku. Ze stanów chorobowych najczęściej neutrofilia oznacza zakażenie bakteryjne. Pozostałe rodzaje krwinek białych , które rzadziej przyczyniają się do leukocytozy to bazofile, erytrocyty limfocyty oraz monocyty.
Moja odpowiedź jest bardzo ogólna, ponieważ do pełnej oceny musiałbym znać parametry pozostałych składników morfotycznych krwi i ich stosunek procentowy.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

0

Witam. Poziom białych krwinek jest podwyższony, co może wynikać z różnych przyczyn - infekcje, stres, wykonanie badania po nieprzespanej nocy, po posiłku. Sugerowałabym konsultację badania z lekarzem poz.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty