Wyniki badań.

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy następujące wyniki morfologii: MCV 78,6 (79,4-94,8) i RDW-CV 14,9 % (11, -14,4) mogą świadczyć o anemii? Pozostałe wyniki mieszczą się w normie.
ponad rok temu

Witam!

Do rozpoznania niedokrwistości konieczne jest stwierdzenie w morfologii obniżonego stężenia hemoglobiny. Jeśli w Pani przypadku mieści się ono w granicach normy, to nie można mówić o anemii.

MCV to średnia objętość krwinki czerwonej (erytrocytu), RDW natomiast pozwala na ocenę zróżnicowania objętości erytrocytów. Pierwszy z parametrów spada, drugi natomiast wzrasta, gdy w organizmie zaczyna brakować żelaza. Odchylenia od normy są w Pani przypadku bardzo nieznaczne. Warto jednak zadbać, aby w diecie znalazły się produkty bogate w żelazo, jak również w ułatwiającą jego wchłanianie witaminę C.

Pozdrawiam.