Wyniki badań biochemicznych i próby wątrobowe a zarażenie HBV lub HCV
witam, czy wyniki badań biochemicznych na poziomie alt 88, ggtp 200, reszta prób watrobowych w normie może być oznaką hbv ,lub hcv?. usg w normie zadnych objawów, nadmienie ,ze od dłuższego czasu biorę leki na cholesterol i ciśnienie.

MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania
Witam! Podwyższenie ALT oraz GGTP może być wynikiem zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B lub C. Wskazana jest dokładniejsza diagnostyka pod okiem specjalisty gastrologa.
Badaniem podstawowym w kierunku wirusowego zapalenia wątroby jest oznaczenie antygenu Hbs oraz przeciwciał przeciw HCV. Będąc leczonym statynami na podwyższony poziom cholesterolu może dochodzić do wzrostu ALT. Generalnie uznaje się, że jeżeli wzrost nie przekracza 3-krotnosci normy to nie ma powodów do niepokoju. Decyzje odnośnie interpretacji wyników może podjąć jedynie lekarz prowadzący w oparciu o całokształt stanu klinicznego.