Wyniki badań - czy mogą wskazywać na boreliozę?

Od kilku lat mam problemy z górnymi drogami oddechowymi. Kilka razy w roku zapadam na przeziębienia, cały czas boli mnie gardło. Najgorsze, że w zasadzie cały czas odczuwam duszności. Przeprowadzono u mnie testy alergologiczne, spirometrię, które nie wykazały alergii czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu. Kilkakrotnie odwiedzałam laryngologa, który także nic złego nie stwierdził.

Pół roku temu urodziłam dziecko. W okresie ciąży duszności się nasiliły, prowadząc (w 3. trymestrze) do ewidentnych bezdechów nocnych. Ponadto od 3. trymestru straciłam powonienie. Miałam uczucie zapchania nosa, brak tchu w nocy i w dzień. Wskazywano na przewlekłe zapalenie zatok, częste w ciąży. Po urodzeniu dziecka bezdech ustąpił, ale duszności, brak węchu i zapchany nos (bez kataru) pozostał. Ponieważ karmię piersią, nie mogę jeszcze stosować przepisanych leków. Szukając w zasadzie wszędzie możliwych przyczyn, zrobiłam test na obecność boreliozy. Oto moje wyniki: borrelia IgG 17,48 RU/ml, borrelia IgM 11 RU/ml, zakres: ujemny <16, wątpliwy 16-<22, dodatni >= 22. Jak interpretować te wyniki i co robić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Magdalena Szymańska
65 poziom zaufania

Witam serdecznie,

Wynik badania przeciwciał IgM jest ujemny, więc na pewno nie ma świeżego zakażenia. Wynik badania przeciwciał IgG (czy w przeszłości doszło do zakażenia) jest wątpliwy wg norm z laboratorium. Często wyniki testów z krwi są fałszywie dodatnie, a więc w ocenie możliwości wystąpienia boreliozy trzeba się kierować przede wszystkim objawami klinicznymi. Pani objawy raczej nie są charakterystyczne dla boreliozy. Można oczywiście pogłębić diagnostykę i wykonać test w kierunku obecności wirusa (tzw. Western blot lub PCR).

Zapchany nos jest często konsekwencją przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa. Dobre efekty daje stosowanie miejscowo sterydów oraz ogólnie leków antyhistaminowych. Po skończeniu karmienia piersią warto pokusić się o taką terapię, proszę jednak pamiętać, że leki trzeba brać regularnie przez co najmniej kilka miesięcy, aby był widoczny efekt.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty