Wyniki badań dotyczących tarczycy

Witam otrzymalam wyniki badan dotyczace tarczycy. Nie zabardzo wiem o co w tym chodzi, ale mam przekroczone wyniki 3 razy! TSH 2.019 FT3 4.16 FT4 13.61 Anty TG 49.10 anty TPO 142

Witam Panią,

Niestety nie podała Pani norm, które mogą róznić się między laboratoriami. Jeśli chodzi o hormony tarczycy i TSH, to są one w normie, czyli jest Pani w stanie eutyreozy - wyrównania hormonalnelgo. Wygląda na to, że ma Pani podwyższony poziom przeciwciał przeciwko peroskydazie tarczycowej (antyTPO), co świadczy o procesie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, czego konsekwencją może być w przyszłości niedoczynność tarczycy. Może, ale nie musi. W populacji jest grupa ludzi, którzy pomimo podwyższonego stężenie antyTPO nie rozwijają niedoczynności tarczycy (w przebiegu choroby Hashimoto). Najważniejsze teraz, aby się Pani nie stresowała, prowadziła higieniczny tryb życia i dobrze wysypiała. Warto zadbać o odpowiednie stężenie wit D3 , ostatnio sporo mówi się o jej korzstnym dziłaniu w prewencji procesów autoimmunologicznych. Podsumowwując - jest Pani w grupie ryzyka, ale w chwili obecnej nie wymaha Pani leczenia, ew. wyrównania niedoborów wit D3, jeżeli w badaniu takowe występują. Warto sprawdzać co jakiś czas przesiewowo TSH we krwi, aby w razie skłonności do niedoczynności tarczycy rozpocząć jej leczenie. Na razie nie ma takiej potrzeby :)

Pozrdawiam serdecznie.

Marek Derkacz