Wyniki badań histopatologicznych u 48-latki

witam mam pytanie odebralam wynik z badan histopatologicznych 1- metaplasia plana et inflammatio chronica activa endocervicis -kanal szyjki macicy 2-fragmenta epithelii paraepidermalis colli uteri atrophici sine elementa endometri-jama macicy ,czy sa to grozne zmiany wymagajace leczenia z gory dziekuje za odpowiedz pozdrawiam beata p.

ad1. "infammatio chronica activa" znaczy zapalenie przewlekłe aktywne, czyli klinicznie warto pobrać wymaz z kanału szyjki macicy na posiew mikrobiologiczny.
ad2. w materiale oznaczonym "jama macicy" opisano, że nie stwierdza się elementów błony śluzowej, czyli najpewniej zabieg jest do powtórzenia, lub ewentualnie w przypadku menopauzy i bardzo "cienkiej" śluzówce jamy macicy widocznej w usg ginekologicznym, można przyjąć, że jest atrofia i skontrolować za jakiś czas (ale nie opisała Pani jakie były wskazania do zabiegu, czy podejrzenie patologii szyjki macicy czy jamy macicy - to ważne).