Wyniki badań hormonalnych a Hashimoto

28 lat. Badania zlecone na chorobę Hashimoto. Witam, mogłabym prosić o interpretację wyników? TSH 2,55 norma 0,27-4,20 FT3 3,46 norma 2,00-4,40 FT4 1,21 norma 0,93-1,70 oraz przeciwciała TG 315,40 norma 0-115 TPO 8,95 norma 0-34 Miąższ tarczycy nieco niejednorodny, dyskretnie obniżonej echogeniczności. Cholesterol 249,00 norma 115-190 Dziękuje za odpowiedź.

Małgorzata Panek

TSH , fT3 i fT4 oraz TPO są prawidłowe. TG jest podwyższone, co może świadczyć o podłożu autoimmunologicznym. Obecnie nie ma wskazań do leczenia. Cholesterol jest podwyższony, powinna Pani zmienić dietę, aby obniżyć jego poziom. Proszę pokazać wyniki badań lekarzowi prowadzącemu.
Pozdrawiam

Witam,

Wygląda na to , że ma Pani autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, na co wskazuje podwyższony poziom przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (aTG). Istnieje ryzyko, że za jakiś czas może Pani rozwinąć niedoczynność tarczycy, dlatego warto jakiś czas funkcję tarczycy, np. poprzez oznaczanie samego stężenia TSH. We własnej praktyce mam również sporą liczbę pacjentów, którzy pomimo zwiększonego stężenia przeciwciał przez kilka lat , do tej pory nie rozwinęli niedoczynności tarczycy. Proszę prowadzić zdrowy tryb życia, a jest szansa, że będzie dobrze.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz