Wyniki badań hormonalnych, otyłość, zespół policystycznych jajników i nadmierne owłosienie

Witam. Mam 39l, otyłość, policystyczny obraz jajników, nadmierne owłosienie na ciele, przerzedzenie włosów głowy. Proszę o interpretację wyników Glukoza na czczo 98,1mg/dl (70-99), po 2h 133,7mg/dl (do 140); Insulina na czczo 19,9µIU/ml (2,6 - 24,9), po 1h 99,0µIU/ml, po 2h 109,4µIU/ml; TSH 2,910 µIU/ml (0,27 - 4,2); FT4 1,13ng/dl (0,93 - 1,7); anty-TPO 29,07IU/ml (0 - 34); DHEA-S 195,10µg/dl (35-44lat 60,9-337); Testosteron 16,39ng/dl (8,4-48,1); SHBG 21,72nmol/l (32,4-128). Pozdrawiam.

Witam serdecznie,
Wynik glukozy jest w normie ale górnych granicach, natomiast jeśli chodzi o insulinę to wychodzi na to, że ma Pani insulinooporność. Wynik TSH mieści się co prawda w wartościach referencyjnych normy, ale często bywa tak, że już przy wynikach powyżej 2,5 tarczyca zaczyna "wariować", tak może być w Pani przypadku zwłaszcza, że pojawiły się przeciwciała anty-TPO, co może świadczyć o tym, że wdał się stan zapalny gruczołu tarczowego (choroba Hashimoto), ale żeby to potwierdzić proszę udać się do endokrynologa, który na pewno zrobi USG tarczycy.
SHBG jest obniżone, co jest związane z PCOS, słabo wówczas produkowane są hormony kobiece, stąd może mieć Pani problemy z nadmiernym owłosieniem.
Radziłabym udać się zarówno do ginekologa jak i endokrynologa, by poszerzyć diagnostykę. Zapewne również zostanie włączone leczenie.
Doradzam również wizytę u dietetyka, ponieważ odpowiednio skomponowana dieta może wspomóc właściwą pracę hormonów i zmniejszyć dolegliwości z nimi związane, jak również zredukować masę ciała, co jest konieczne by z kolei poprawić wyniki glikemii, bo insulinooporność z pewnością związana jest z nadmierną masą ciała.
W razie pytań służę pomocą.
Pozdrawiam,