Wyniki badań hormonów tarczycy u 22-letniej kobiety

Witam serdecznie Ostatnio robiłam badania na obecność tarczycy i większośc wyników była w normie ( TSH 2,250, FT3 3,71, FT4 1,41) lecz wyniki anty-TPO ( <5,00) oraz anty-TG ( <10,00) zaniepokoiły mnie ponieważ przeczytałam w internecie, że może to wskazywać na cukrzyce. Czy powinnam mieć jakieś obawy w związku z tymi wynikami? Dodam że mam 22 lata i jestem osoba otyłą BMI na poziomie 35,06.

Dobry wieczór,

Jeżeli miałaby Pani podwyższony poziom przeciwciał anty TPO i aTG wówczas ryzyko rozwoju cukrzycy jest nieco większe , co nie znaczy, że musi Pani zachorować, bo w rzeczywistości niewiele osób z chorobą Hashimoto choruje na cukrzycę. A tak na marginesie, to podane przez Panią stężenia przeciwciał są prawidłowe i akceptowalne u zdrowych osób. W Pani przypadku bardziej obawiałbym się otyłości,która m.in w mechaniźmie insulinooporności może doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Proszę oznaczyć sobie poziom glukozy na czczo we krwi żylne. Prawidłowy wynik to 99-125 mg/dl. Warto zmodyfikować styl życia, zredukować masę ciała, a w razie insuilinooporności w leczeniu zastosować już teraz metfrominę. Proszę oznaczyć sobie stężenie glukozy i insuliny rano na czczo i na tej podstawie obliczyć współczynnik HOMA - który świadczy o insulinooporności lub jej braku - w internecie są gotowe kalkulatory, w których wystarczy podstawić stężenia glukozy i insuliny.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz