Wyniki badań i poziom ASO

Odebrałam wyniki badań i ASO wyszło 440.2 a norma jest do 200 czy to jest coś poważnego?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Badanie ASO stosowane jest w diagnostyce zakażeń paciorkowcami. Podwyższone miano świadczy o aktualnym lub przebytym zakażeniu paciorkowcami grupy A. Paciorkowce grupy A odpowiadają za wywoływanie zapalenia gardła, róży, płonicy, kłębuszkowego zapalenia nerek. Powikłaniem paciorkowcowego zapalenia gardła może być gorączka reumatyczna - w diagnostyce gorączki reumatycznej uwzględniana jest również podwyższona wartość ASO. Należy jednak pamiętać, że sam wynik badania nie może być podstawą do rozpoznania choroby. Zalecam wizytę u lekarza rodzinnego, który może w razie potrzeby zalecić konsultację u lekarza reumatologa.