Wyniki badań kreatyniny w moczu

Witam mam 20 lat i nazywam się Jarosław poproszę o interpretacje wyników moczu. Miałem robione w sierpniu badania moczu :kreatynina 0.9 gfr 122,52ml/min i teraz w grudniu wyniki kreatynina 1,17 gfr 84 ml/min/1,73 m2. Dodam że mam 20 lat, trenuje na siłowni, stosuje dietę białkowa(ok 2,5g białka na 1 kg masy ciała)waże 84 kg. czy ten obniżony poziom gfr moze oznaczać chorobę nerek? obliczałem sam na podstawie tego kalkulatora http://nefrologia.mp.pl/diagnostyka/gfr.html i wychodzi 119.65 wiec wynik chyba dobry? nie wiem co myśleć Bardzo proszę o odpowiedz. Z góry dziekuje i serdecznie pozdrawiam

Witam, zarówno jeden jak i drugi wynik mieści się w granicach normy, jednakże ewolucja tych wartości (wzrost stężenia kreatyniny w surowicy - bo chyba nie w moczu, jak Pan pisze) oraz spadek GFR każe się tym zmianom przyjrzeć nieco dokładniej i zwróciłbym się z tym do nefrologa a nie do urologa. Nawet wziąwszy pod uwagę wpływ diety białkowej, to nie wiem, czy powinien ją Pan nadal stosować w tej sytuacji. Pozdrawiam RH

Magdalena Mroczek

Kreatynina jest to związek organiczny, który występuje zarówno w krwi, jak i w moczu. Należy do tzw. parametrów nerkowych i wzrost jej ilości w surowicy świadczy często o uszkodzeniu nerek. Szczególnie wzrost ten powinien niepokoić jeśli odbywa się szybko lub dotyczy osoby młodej, takiej jak Pan.  Kreatynina  powstaje w mięśniach z fosforanu kreatyny w wyniku przemian biochemicznych. Ilość, która jest wydalana w moczu wynika z masy mięśniowej pacjenta, zależy tez od płci i wieku oraz diety.

Do badania kreatyniny trzeba się odpowiednio przygotować . Powinno sie pójść na nie rano na czczo Przed wykonaniem badania można wypić szklankę wody mineralnej. Dzień lub najlepiej dwa przed badaniem nie należy uprawiać intensywnie sportu np. nie biec maratonu, bo wtedy może dojść do zawyżenia wartości.

Dieta białkowa sprzyja podwyższonym wartościom kreatyniny, która powstają z rozpadu białek. W Pana przypadku wartości kreatyniny są wysokie. Radziłabym raz jeszcze powtórzyć badanie, następnie pokazać wynik lekarzowi rodzinnemu i ewentualnie rozważyć rezygnację z diety białkowej. Lekarzem, który zajmuje się chorobami nerek jest lekarz nefrolog. W Pana przypadku rozpocząłbym od oceny funkcjonowania nerek w przypadku normalnej diety. Ogólnie eGFR może wahać w zależności między innymi od stopnia nawodnienia organizmu i zmieniać na przestrzeni 1-2 dni. Na Pana miejscu powtórzyłabym badanie raz jeszcze. U młodej osoby, takiej jak Pan, przy braku chorób towarzyszących, może oznaczać chorobę nerek. Ważna jest ewolucja parametrów na przestrzeni czasu, żeby zobaczyć jak szybko one rosną. Mogło u Pana dojść do uszkodzenia nerek. Niektóre wątpliwości może rozwiać lekarz rodzinny.