Wyniki badań krwi a niedokrwistość u dziecka

Proszę interpretacje wyników badań chłopca w wieku 8 lat. Po przyjęciu 3 tabletek tardyferonu Fol 80 mg-0,35. Czy te 3 tabletki już zaczęły działać i mogły wpłynąć na podwyższenie poziomu żelaza, który 5 dni wcześniej był niski? Czy te wyniki można interpretować tylko jako wynik złej diety. Chłopiec nie lubi mięsa. Czy ma to jakiś związek z dziedziczeniem, jego mama też ma problemy z żelazem? WBC 6,94; RBC 5,18; Hemoglobina 13,8; Hematokryt 39,0; MVC 75,3; MCH 26,6; MCHC 35,4; Pozostałe parametry morfologii są w normie. Rozmaz mikroskopowy: Granulocyty segmentowane 30%; Granulocyty kwasochłonne 6%; Limfocyty 59,05; Monocyty 5%; Żelazo 101,7; Transferyna 275,6; Ferrytyna 38,8; Kwas foliowy 12,48; Wit. B12 398,8.

Witam! Interpretacja bez podania jednostek w jakich oznaczono poszczególne parametry nie jest możliwa, a wybór tych jednostek, a czasem i metody oznaczania zależy od laboratorium. Dziecko nie ma istotnej niedokrwistości, jednak objętość krwinki czerwonej jest obniżona, co zwykle wynika z niedoboru żelaza. Leczenie suplementacyjne musi trwać co najmniej kilka miesięcy - nie należy spodziewać się spektakularnych efektów po 3 tabletkach. Zwykle im większy niedobór i większe powikłania w postaci niedokrwistości tym efekt widoczny jest w badaniach szybciej - przy założeniu prawidłowego wchłaniania. Zaburzenia mogą wynikać zarówno z diety ubogiej w żelazo jak być uwarunkowane genetycznie - jak jest w tym przypadku nie rozstrzygnę nie znając pacjenta. Innym problemem jest nieprawidłowy rozmaz krwinek białych - jeśli badanie wykonano w trakcie infekcji, taki obraz mógł wystąpić, ale po jej ustąpieniu powinien wrócić do normy. Należy skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam