Wyniki badań krwi u 80-letniej osoby a anemia

Mój tata ma 80 lat i martwi się, że ma anemię, hemoglobina 11-12, a norma podobno min. 14, czy jest powód do niepokoju i co powinien jeść, sok z buraków, marchwi?

Witam,
Rzeczywiście, poziom hemoglobiny u mężczyzn powinien wahać się w granicach 14-18 g/dl. Ze względu na obniżony poziom można wprowadzić zmiany do diety. Najwięcej żelaza hemowego, dobrze przyswajalnego, znajduje się w czerwonym mięsie oraz wątróbce. Jednak aby procesy krwiotwórcze przebiegały prawidłowo potrzebne są dodatkowo witaminy B12, B6, C,E, kwas foliowy, cynk, miedź oraz molibden (znajdują się w takich produktach jak szpinak, pietruszka, jaja, pomidory). Bardzo ważne jest spożywanie świeżych warzyw i owoców. Silne właściwości krwiotwórcze ma także napar z pokrzywy.
Pozdrawiam,
Natalia Ciesielczuk