Wyniki badań na toksoplazmozę

Dzień dobry ,mam 26 lat, w ciągu ostatniego roku dwa razy poroniłam. Pierwszy raz w kwietniu 2009 (7 tc, poronienie całkowite) i drugi raz w grudniu 2009 (12 tc, zabieg wyłyżeczkowania). Mieszkam obecnie w Anglii i na moje nieszczęście tutaj dopiero po trzecim poronieniu lekarze podejmują się robienia konkretnych badań, dlaczego tak się stało! Postanowiłam wziąć wszystko w swoje ręce. Zrobiłam badanie na toksoplazmozę, ale nie mam pojęcia, jak je odczytać: TOXOPLASMA ANTIBODIES G: NEGATIVE 3,0 IU/ml, TOXOPLASMA ANTIBODIES M: NEGATIVE 0,4? Proszę o pomoc, chcielibyśmy z mężem starać się o następne dziecko i ginekolog dał nam zielone światełko :) Jeśli są jeszcze jakieś badania, które powinnam wykonać, proszę o poradę. Z góry dziękuję .

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki badań na toksoplazmozę są prawidłowe i wskazują, że nie miała Pani nigdy kontaktu z tym pasożytem. Mimo to, jeśli uda się Pani zajść w ciążę, należy wykonać powtórnie badanie na toksoplazmozę w każdym trymestrze ciąży. Według polskich zaleceń w przypadku par, które utraciły co najmniej dwie ciąże w wyniku poronienia, uznaje się je za nawykowe i należy wdrożyć diagnostykę. Wśród badań, które się zleca należy wymienić: badania hormonalne: TSH (ocena tarczycy), prolaktyna, progesteron, estrogeny, LH, FSH (w odpowiednich dniach cyklu - w celu oceny osi hormonów płciowych), dokładne badanie ginekologiczne, badania w kierunku zaburzeń krzepnięcia, badanie genetyczne ojca i matki w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń genetycznych, i inne w zależności od podejrzeń. Jeśli jest Pani w stanie na własną rękę wykonać większość z tych, niestety, kosztownych badań, proszę poprosić o ich wykaz swojego lekarza ginekologa. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.