Wyniki badań - o czym świadczą?

Wyniki dotyczą córki, ma 8 lat, waga 21 kg. Około miesiąc temu wystąpiła u niej gorączka nie widomego pochodzenia. Otrzymaliśmy skierowanie na badania. Poniżej wyniki: Zelazo - 6, RBC 4,59, HGB 12,6, HCT 37,1, MCV 80,8, MCH 27,5, MCHC 34,0, RDW-CV 12,8, PLT 132, MPV 13,1, WBC 4,21, NEU 2,09, NEU% 49,7, LYMPH 1,47, LYMPH% 34,9, MONO 0,63, MONO% 15, EO 0,01, EO%0,2, BASO 0,01, BASO% 0,2 CRP17. przez miesiąc przyjmowałą żelazo w syropie oraz kwas foliowy i wit. B6. po tej kuracji znowu badania: Zelazo - 58, RBC 4,33, HGB 11,9, HCT 34,0, MCV 78,5, MCH 27,5, MCHC 35,0, RDW-CV 13,5, PLT 149, MPV 11,7, WBC 4,2, NEU 1,19, NEU% 28,4, LYMPH 2,21, LYMPH% 52,6, MONO 0,58, MONO% 13,8, EO 0,19, EO% 4,5, BASO 0,03, BASO% 0,7 CRP4. Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

W diagnostyce dla lekarza najbardziej istotna jest możliwość poznania pacjenta, czyli zebranie wywiadu odnośnie jego stanu zdrowia, przebytych /aktualnych chorób, stosowanych leków oraz możliwość zbadania.

Z nadesłanych wyników badań wynika, że na początku stwierdzono obniżony poziom żelaza oraz inne parametry morfologii krwi w dolnej granicy normy. Po zaleconej terapii, doszło do wzrostu poziomu żelaza, czego nie można powiedzieć o innych parametrach. Wygląda na to, że funkcja szpiku kostnego u córki jest nieco przyhamowana. Taka sytuacja pojawia się czasami u dzieci, które przebyły ciężką infekcję lub często chorują. Istotne jest też to, czy córka w ostatnim czasie zażywała jakieś leki (np. przeciwgorączkowe, antybiotyki). Zmiana dotycząca parametrów rozmazu (przewaga limfocytów) pozwala sądzić, że córka aktualnie jest w okresie rekonwalescencji po infekcji.

Jeżeli lekarz nie stwierdza nic niepokojącego w badaniu córki (ocena węzłów chłonnych, wątroby, śledziony), córka czuje się dobrze, nie ma dolegliwości ani nie obserwuje Pani niczego niepokojącego (np. spadek wagi), proponowałabym obserwację - tzn. stosowanie zasad zdrowej diety, podawanie preparatów witaminowych i tranu oraz na wzmocnienie odporności np. Bioaron C). Kolejną morfologię warto oznaczyć za 3-4 tygodni. Jeżeli córka często choruje, warto pomyśleć o terapii doustnymi szczepionkami (np. Bronchovaxom), oraz zmianę klimatu.

Jeżeli wyniki badań nie ulegną zmianie lub pogorszą się, pojawią się dolegliwości lub inne objawy, wtedy trzeba myśleć o poszerzeniu diagnostyki (USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, konsultacja hematologiczna, badania wirusologiczne - np. CMV, toksoplazmoza, mononukleoza).

Pozdrawiam serdecznie

PS. W razie gdyby nasunęły się Pani jeszcze pytania lub wątpliwości, proszę o kontakt.