Wyniki badań prenatalnych w 12 tygodniu ciąży

Witam. Jestem w 12 tyg. Robilam badanie prenatalne.. ale nie potrafie do konca rozszyfrowac o co chodzi raporcie. BPD Hadlock 2,25 cm, FL hadlock 1,03 cm, IOD 0,68 cm, BOD Jeanty 1,60 cm, CRL hadlock 6,67 i NT 2,56 mm. Lekarz mowil, ze stwierdzono poszerzona przeziernosc karkowa. Pytal czy chorowalam, wczesniej mialam mocny bol gardla i migdla, ale zadnych tabletek nie bralam. Prosze o szybka odpowiedz, bo martwie sie. Pobierano mi takze krew.. za tydzien ma byc wynik.

Małgorzata Panek

Wszystkie ww skróty dotyczą wymiarów płodu, np.
BPD- wymiar dwuciemieniowy (główka)
FL - długość kości udowej
CRL - długość ciemieniowo- siedzeniowa (od główki do pupy)
NT - przezierność karku.
Przezierność karku powinna być do ok.2,5 . Jej zwiększenie może być związane z infekcją wewnątrzmaciczną, niedokrwistością u płodu, czy też w przypadku zespołów wywołanych zaburzeniami genetycznymi np. zespołem Downa czy Turnera.
Na podstawie wyniku badań z krwi oraz wymiaru NT można określić ryzyko wystąpienia zespołu genetycznego u dziecka. Nie można opierać diagnozy wyłącznie na podstawie nieznacznie podwyższonego NT.
Proszę poczekać na wyniki badań i z nimi udać się do swojego ginekologa.
Pozdrawiam