Wyniki badań przeciwciał przeciw Borrelia burgdorferi

Witam Mam pytanie dotyczące wyników badań przeciwciał (przeciw Borrelia burgdorferi) IgG i IgM metodą CLIA. 5 lat temu wykryto u mnie boreliozę (miałam wtedy bardzo wysoki wynik IgG) i byłam leczona antybiotykami. Ostatnio ( po 5 latach od leczenia) z uwagi na pogarszający się stan zdrowia zasugerowano mi powtórzenie wyników które wykazały wysoki poziom przeciwciał IgM (powyżej 190 AU/ml wart. rererencyjne: <16 negatywny, =>16 do <22 graniczny, =>22 pozytywny) czy jest to powód do niepokoju ?

Aleksander Ropielewski

Sugeruję wykonanie testu metodą western blot, jednak w przypadku objawów chorobowych należy kontynuować leczenie i rozważyć jego modyfikację.