Wyniki badań tarczycy a konieczność operacji

Witam! Mam 48 lat. TSh w normie, wynik usg tarczycy i węzłow chł. Tarczyca powiększona, sięga zamostkowo, hypoechogeniczna z pasmami zwłóknień. Wymiary tarczycy: PP- 27x27x81mm, obj- 31,4ml, PL- 28x27x73mm, obj- 29,2ml, cieśń -6mm . W płacie widoczne są dwa guzki hyperechogeniczne wielk. 2,2 mm i 2,5mm. dośc liczne niepowiększone9maks. do7 mm) węzły chł. bocznie od żyly szyjnej wewnętrznej obustronnie. Dziś endokrynolog zalecil mi wycięcie tarczycy. Czy operacja jest konieczna? jestem kobietą

Lek. Marta Gryszkiewicz

Zdecydowanie tak, ponieważ gruczoł tarczowy jest znacznie powiększony. Dalszy jego rozrost może doprowadzić do przesunięcia tchawicy i utrudnienia oddychania oraz połykania pokarmów stałych, a w skrajnym zaawansowaniu także płynnych. Dodatkowo w obrębie tarczycy uwidocznione zostały guzki, będące potencjalnie ogniskami rozrostowymi (nowotwór), co zostanie zweryfikowane w badaniu histopatologicznym po usunięciu gruczołu. Operacja usunięcia gruczołu tarczowego oczywiście niesie ze sobą pewne ryzyko, jak każdy zabieg chirurgiczny, jednak brak operacji i dalszy postęp patologii także jest niebezpieczny. Operacje tego typu są wykonywane bardzo często, powikłania zdarzają się rzadko, a blizna po zabiegu jest bardzo niewielka i po pewnym czasie od zabiegu niemalże niewidoczna.